راهنما

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی : همیشه سوالاتی درباره اصیل بودن چرم مطرح بوده است. به ویژه افرادی که در چرم شناسی مبتدی بوده یا تجربه بالایی ندارند ممکن است در تشخیص و خرید چرم با مشکلاتی مواجه باشند. کارکنان فروش شرکت های چرم غالباً با سوالات مشابهی مانند «تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در چیست؟» «آیا چرم شما اصل است یا مصنوعی؟» و … در این مطلب به روش های شناخت چرم اصل و نحوه تشخیص آن از چرم مصنوعی پرداخته می شود.

مطمئنا، تشخیص چرم طبیعی (Natural Leather) از چرم مصنوعی (Artificial Leather) آسان نیست. بیشتر مردم در هنگام خرید جهت اطمینان از جنس کیف یا کفش، برچسب محصول را می‌خوانند، زیرا به دنبال کیفیت هستند. اینکه چرم طبیعی، بادوام، زیبا و دارای اصالت است، موضوعی جا افتاده است و از دیرباز برای همه افراد واضح بوده که چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی، ارزش و جایگاه بسیار بالاتری دارد. اگرچه نسبت به گذشته چرم مصنوعی (صنعتی) تغییرات بسیاری به خود دیده است، اما هنوز تفاوت چشمگیری با چرم طبیعی دارد. بازار سیاه چرم در حال افزایش است و برای خریداران راه شناسایی چرم اصل از تقلبی بسیار دشوار شده است.

چرم طبیعی چیست؟

چرم طبیعی به طور مستقیم از روش دباغی جهت آماده‌ سازی و پرداخت پوست خام حیواناتی مانند گاو، بز، گوسفند، مار و .. تولید می‌شود. به دلیل آنکه پوست حیوانات فساد‌ پذیر است و از بین میرود، آن‌ها را به دباغخانه جهت ساخت چرمی قوی، انعطاف‌پذیر و پایدار می‌فرستند. عملیات دباغی با استفاده از مواد گیاهی به شکل فیزیکی و شیمیایی صورت می‌گیرد، به طوری که در خصوصیات اصلی چرم تغییری ایجاد نشده و تنها از نظر سطح رویی برای مقاومت در برابر نفوذ میکرو ارگانیسم‌ها عملیات مقاوم‌سازی انجام می‌گیرد.

چرم مصنوعی چیست؟

چرم مصنوعی به طور مستقیم از مواد پلیمری (پلاستیکی) به نام PVC و PU (پلی اورتان) ساخته می‌شود. روش تولید چرم مصنوعی به دو نوع تَر و خشک انجام می‌گیرد که هر کدام شرایط ویژه تولید خود را دارند. با این حال، استفاده از چرم صنعتی یا غیر طبیعی به دلایل گرانی چرم طبیعی و حقوق حیوانات در ساخت مبلمان خانه، لباس، کیف و کفش و موارد دیگر به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

۱- لمس کردن (حس چرم طبیعی)

زمانی که کیف یا کفش چرمی را در دست می‌گیرید، سطح آن را لمس کنید. معمولاً چرم طبیعی احساس گرمی و نرمی را منتقل می‌کند و بالعکس، در چرم مصنوعی سختی و سردی را احساس خواهید کرد. سپس با نوک انگشتان خود بر روی چرم فشار وارد کنید، خواهید دید چرم طبیعی بعد از فشار کمی چروکیده شده، ولی سریعاً به حالت اول خود باز می‌گردد. این ویژگی در چرم مصنوعی وجود ندارد.

۲- بو کردن (بوی چرم طبیعی)

اغلب چرم واقعی بویی متمایز دارد و تا حدودی خوشایند، کمی شیرین و احساس زنده بودن می‌دهد. چرم تقلبی بوی ناخوشایند الیاف مصنوعی، پلاستیکی یا بویی شیمیایی می‌دهد. در زمان خرید به این نکته توجه کنید که بسیاری از تولید کنندگان با آگاهی از بوی چرم، اقدام به تولید محصولاتی تقلبی با رایحه چرم طبیعی می‌کنند. این محصولات در کوتاه مدت بوی خود را از دست می‌دهند.

۳- مشاهده کردن (سطح چرم طبیعی)

در عین حال که محصول مورد نظر را در دست دارید، به خوبی به آن نگاه کنید. چرم طبیعی همواره باید سطحی دانه دانه با منافذ کوچک و خطوط مورب داشته باشد، بالعکس، چرم مصنوعی سطحی کاملاً صاف و بسیار براق دارد . امروزه چرم طبیعی را با سطحی صاف و براق تولید می‌کنند که به «چرم اصلاح شده» مشهور هستند. با این حال، چرم مصنوعی در بیشتر موارد دارای سطحی بسیار براق‌تر است و درخششی غیرمعمول دارد. معمولاً سطح چرم طبیعی از دانه دانه‌های یکسان و با ارتفاع کوتاه ساخته شده است، اما چرم مصنوعی ممکن است سطح دانه دانه‌ای بلند و غیر منظم داشته باشد.

۴- حرارت دادن (مقاومت چرم طبیعی)

تست حرارت یکی از بهترین راه‌ های شناسایی چرم طبیعی از چرم صنعتی است. برای این منظور، حرارت ناشی از فندک یا کبریت را به نزدیکی چرم ببرید، اگر چرم جمع شد و به سرعت سوخت و بوی پلاستیک از آن بلند شد، چرم مصنوعی است. چرم طبیعی بعد اعمال حرارت و سرد شدن به حالت اولیه خود باز می‌گردد. این تست فوق‌العاده جواب می‌دهد، اما توصیه نمی‌کنیم که آن را در یک فروشگاه و بر روی محصول خاصی انجام دهید.

۵- خواندن مشخصات محصول (برند چرم طبیعی)

یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید، این است که قبل از خرید محصول مورد نظر، به توضیحات و مشخصات محصول نگاه کنید. بیشتر برندهای مشهور داخلی و خارجی دارای محصولاتی شناسنامه‌دار هستند که توضیحاتی از قبیل: نوع چرم (گاوی، گوسفندی، بز) یا نوع پرداخت چرم (دانه دار کامل یا اصلاح شده) و بسیاری موارد دیگر را دارند. محصولات ساخته شده از چرم طبیعی دارای برچسب شناسایی هستند که بر روی آن اطلاعاتی از نوع چرم، اندازه، کشور سازنده و موارد دیگر آورده شده است. تولید کنندگان مانند چرم آی مد مشتاق هستند تا به مشتریان نشان دهند که محصولات‌شان از چرم واقعی ساخته شده‌اند، بنابراین بر روی هر یک از آن‌ها برچسب مشخصی می‌زنند. با این حال، تکیه بر برچسب نیز به تنهایی ضامن خرید کفش یا کیف مارک‌ دار چرم واقعی نیست.

۶- تست رطوبت (رطوبت پذیری چرم طبیعی)

یکی از ساده‌ترین راه‌های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی، تست رطوبت است. چند قطره آب را بر روی چرم بریزید، آیا چرم قطره آب را جذب یا دفع می‌کند؟ چرم طبیعی حاوی هزاران منافذ کوچک مانند چوب است که بسته به محیط اطراف، رطوبت را جذب می‌کند. بنابراین، می‌توان گفت اگر چرم واقعی باشد، آب به سرعت جذب می‌شود و اگر غیر طبیعی باشد، آب دفع می‌شود. هنگام انجام آزمایش رطوبت، فقط از چند قطره آب استفاده کنید. هرگز نباید چرم واقعی را در رطوبت بیش از حد اشباع کنید، زیرا ممکن است آب به چرم آسیب برساند.

۷- خم کردن (انعطاف پذیری چرم طبیعی)

ساده‌ترین راه برای قضاوت در مورد اینکه آیا چرم اصل یا تقلبی است! بررسی میران انعطاف‌پذیری آن است. سعی کنید چرم را خم کنید، اگر طبیعی باشد، باید به حالت اول برگشته و چین و چروکش دیگر از بین رفته باشد. اگر مصنوعی باشد، چرم به سختی خم می‌شود و خط و چین و چروک بر روی خود باقی می‌گذارد. چرم واقعی کاملاً انعطاف‌پذیر است، به همین دلیل تحت فشار تمایل به تغییر شکل دارد.

۸- مقدار وزن (سنگین بودن چرم طبیعی)

چرم طبیعی سنگین و چرم مصنوعی سبک است. چرم ساخته شده از پوست بُز به طور قابل توجهی سبک‌تر از چرم گاو است، اما چرم مصنوعی حتی سبک‌تر از هر دو آن‌ها است. حتی در بین چرم‌های طبیعی نیز، «چرم دانه دار کامل» وزن بیشتری نسبت به چرم اصلاح شده دارد، زیرا چرم اصلاح شده جهت داشتن سطحی صاف ساییده شده است، به همین دلیل ضخامت چرم کاهش و وزن آن نیز کم شده است.

تفاوت چرم دست دوز با دوخت ماشینی

هم چرم طبیعی و هم چرم صنعتی می توانند توسط دست یا ماشین دوخته شوند، که معمولاً دوخت دستی صرفاً برای چرم طبیعی انجام می شود. دوخت ماشینی طبعاً حرفه ای تر، دقیق تر و باکیفت تر خواهد بود، اما دوخت دستی نیز اصالت و شکل و شمایل خاصی دارد که مورد پسند برخی مشتریان است چرم گروه صنعتی آی مد کاملا دست دوز و سفارشی دوز مطایق سلیقه هر مشتری خاص پسند است

 

کفشتو خودت بساز….گروه صنعتی چرم آی مد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *