راهنما

مراقب قلب دوم خود باش

در زندگی روزمره همیشه سخن از رژیم های غذایی سالم و آزمایش های مختلفی هست که میزان کلسترول و چربی های مضری را نشان می دهد که سلامت قلب را تهدید می کند. اما در این میان متاسفانه اکثر مردم توجه کمتری در مورد سلامت پا (قلب دوم) خود میکنند. هر پای انسان از  ۲۶ استخوان تشکیل شده که توسط ۳۳ مفصل و تعداد زیادی ماهیچه، تاندون و رباط در کنار یکدیگر قرار گرفته‌‌ اند. به‌ طور کلی در کف پا سه نقطه اصلی تحمل کننده وزن وجود دارد:

•زیر استخوان پاشنه

• انتهای تحتانی اولین استخوان کف پایی

• انتهای تحتانی پنجمین استخوان کف پایی

چگونگی قرار گرفتن این ساختارها در کنار هم، قوس‌‌های استخوانی را ایجاد می‌کند. زمانی که راه می‌‌رویم، این قوس‌ های قابل‌ ارتجاع، وزن بدن را میان پاها و ساق پا توزیع می‌کند که نقش جدا ‌ناپذیری در چگونگی راه رفتن ما دارد و  به‌ عنوان اهرم‌ های محکمی برای حرکت، عمل می‌‌کنند. تاندون‌ ها، مفاصل پا را به‌ هم متصل میکنند. حال اگر تاندون‌ ها سست شوند، موجب صافی کف پا می‌شود. عارضه‌ ای که در آن بیماران، فاقد قوس های استاندارد درکف پا هستند.

انواع کف پا

۱-  کف پای صاف با قوس کم :

قوس های موجود در کف پا نیروهایی که از طرف زمین به بدن اعمال می‌شود را کاهش داده و اجازه ورود به همه نیروهای وارده را به بدن نمی‌دهد اما در افرادی که کف پای صاف دارند میزان زیادی از این نیروها به دلیل عدم قوس پا به سمت بدن اعمال میشود. این عارضه در دراز مدت میتواند منجر به بروز آسیب هایی در تمام مفاصل بدن خصوصاً ستون فقرات گردد که عموماً مادر زادی بوده و به نام نرمی مفاصل هم نام برده میشود و در دراز مدت میتواند منجر به بروز عوارضی نظیر خارپاشنه، زانو درد، کمردرد و سردرد شود. علایم این اختلال شامل ایجاد ظاهر صاف در کف یک یا هر دو پا، خمیدگی پاشنه کفش به سمت داخل، درد در اندام تحتانی، درد در قسمت مچ پا، ایجاد تورم در قسمت داخل مچ پا و درد مچ پا می‌باشد. اگر از پشت به پای فرد ایستاده ای که کف پایش صاف است نگاه کنیم، کمی خمیدگی در پاشنه پا بسمت داخل دیده می‌شود.

۲-  کف پا با قوس زیاد :

شرایطی که در آن کف پای فرد بیش از حد عادی انحنا دارد، قوس زیاد کف پا میباشد. به خاطر این انحنای زیاد، فشار وارد شده به برآمدگی کف پا در ناحیه نزدیک به انگشت شست و پاشنه پا در هنگام راه رفتن و ایستادن افزایش پیدا می کند. این عارضه  همانند گودی کمر، می تواند علائم و نشانه های مختلف همچون درد کف پا و عدم پایداری برای بیمار به همراه داشته باشد. گودی زیاد کف پا در هنگام ایستادن بیشتر مشخص می شود. همچنین موارد زیر از علائم بیماران مبتلا به این مشکل می باشد:

انگشت چکشی (خم شدن انگشتان پا) یا پای چنگالی؛ انگشتانی که شبیه پنجه خم شده است تشکیل پینه در قسمت برآمدگی کروی کف پا و اطراف آن یا در محل پاشنه درد در هنگام ایستادن یا راه رفتن عدم پایداری پا به خاطر خم شدن پاشنه به داخل که می تواند باعث کشیدگی قوزک شود.

۳-  کف پا با قوس طبیعی :

این مورد، بهترین نوع  قوس پا میباشد ولی همچنان مستعد ابتلا به مشکلات معمول پا مانند درد پاشنه، و یا ناراحتی در قسمت جلویی پا است. پاهای ما همواره در حال حرکت و جذب نیرو از زمین میباشد. استفاده از کفی مناسب باعث دستبابی به تراز مناسب در بدن، انتقال درست نیرو و در نهایت جذب فشار به صورت مناسب میشود.

 

مراقب قلب دوم خود باشید….گروه صنعتی چرم آی مد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *